Czemu czerń?

16 marca 2015

Z czym kojarzy Wam się kolor czarny? Mi od razu przychodzi na myśl mnóstwo określeń: kontrast, forma, neutralność, cisza, ciemność, spokój, elegancja, prostota etc. Na wybiegach czerń przewija się prawie zawsze, na ściankę sponsorską w Polsce najbezpieczniej ubrać się na czarno, wszystkie imprezy związane z branżą modową i showbiznesem pełne są ludzi spowitych w ciemne materiały. O co chodzi? Dlatego tak często wybieramy czarny kolor i co jest powodem tworzenia czarnej odzieży? Postanowiłam zasięgnąć opinii osób, które na czarnych tkaninach znają się najlepiej.

Zapytałam o zdanie młodą markę Klekko z Poznania, która najbardziej kojarzy mi się z czernią, zabawą formą i tkaninami na naszym lokalnym rynku. Klekko to brand, który łączy awangardę ze swobodnym sportowym stylem, skupiając się jednocześnie na zdecydowanej i kompletnej sylwetce. Założycielki Klekko  to dwie absolwentki architektury, Julia Łoś i Joanna Krawczyk, które budują wyrazistą estetykę marki, opierającą się na geometrii, czerni i teksturze.

Na pytanie skąd wybór kierunku kreacji dziewczyny odpowiadają: Podczas studiów architektonicznych na trzecim roku stwierdziłyśmy, że chcemy zrobić w życiu coś ciekawego. Jak wszystkie kobiety od zawsze kochamy ubrania, dlatego pomysł na markę modową uznałyśmy za słuszny. Na początku był to mały, niesprecyzowany plan, z czasem poświęciłyśmy dużo czasu na to, by zdobyć te umiejętności które posiadamy teraz. Wybrałyśmy nieprzypadkowo kolor czarny, jako bazę naszej pracy. Ta barwa pozwala nam skupić się na formie, detalu oraz fakturze. Ponadto cenimy ją za to, że każdy – bez względu na wiek czy płeć – wygląda w niej dobrze.

Często słyszymy, że czarny wyszczupla, pasuje do wszystkiego i pasuje niemal na każdą okazję. Z własnego doświadczenia i obserwacji wiem, że kolor ten z czasem zrzeszył pewnego rodzaju enklawę ludzi, która mniej lub bardziej pragnie wyróżnić się z tłumu. Dziewczyny z Klekko jednak mają inną recepcję, nieco bardziej optymistyczną niż moja. Kolor czarny jak inne kolory jest dla każdego, oczywiście pod warunkiem, że czujesz się w nim dobrze. My osobiście kochamy czerń!

Czy rzeczywiście główną przyczyną noszenia czerni są wyszczególniony detal, zabawa formą i wyrazista faktura? A może staramy się być jak ładni ludzie ubierający się na czarno, bo jest to kolor dla każdego? Uważam, że moda na czerń, która opanowała zarówno branżę mody, jak również pewne grupy społeczne jest tak naprawdę odpowiedzią na mit, z jakim kiedyś kojarzyła się ta barwa. Jako fanka czarnego ubioru cieszę się, że ponadczasowa czerń przeżywa swój renesans i mam nadzieję, że ta moda będzie trwać.

5d759b8bd7c62cf96959ea0dd8de47b4801a857c!14689867

Klekko

2597d9bf8a7907554622af14d225ab90f9a2df98!14689867

Klekko